Uppleva och göra
Sevärdheter
Naturmiljöer
Gölgrodan

Gölgrodor i Hållnäskustens naturreservat. Honan är den större grodan till vänster, hanen är den högra. Foto: Per Sjögren Gulve
Gölgrodan är fridlyst och klassas som sårbar i den nationella rödlistan. Gölgrodan älskar sol och värme och har antagligen blivit kvar här som en relikt från en varmare tidsperiod.
Där gölgrodan trivs finns också många andra arter som vattensalamander, ovanliga pyttesmå snäckor och den kalkälskande blodigeln. I kanten av dammarna kan man hitta den lågväxande, gulgröna orkidén gulyxne. Av Sveriges 57 arter av trollslända har man hittat hela 35 stycken i Nordupplands gölgrodedammar.
Eftersom gölgrodan bara finns här blir den känslig för olika förändringar i miljön. En kall och regnig sommar, till exempel, kan leda till att det inte kläcks några nya grodor. Annars är de största hoten dikning och skogsavverkningar, samt att bli uppäten av en gädda.
Naturvårdsverket har tagit fram ett åtgärdsprogram för gölgroda, som bland annat lett till att tre igenväxta gölar restaurerades under 2002. Redan året efter lekte gölgrodan återigen där.
Här kan du läsa mer om gölgrodan:
