Tierps kommun
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  Å  Ä  Ö 

Pärlor och smultronställen

Det finns mycket att se och göra i Tierp. Bege dig ut på en upptäcktsresa till våra fiskelägen, kulturmarker, slott och herrgårdar. Lyssna till ljuv musik och upplev spännande utställningar i anrika miljöer.

Besök naturreservatet Florarna med dess vidsträckta myrar och Ledskär som är en av Sveriges bästa fågellokaler. I Tierps kommun finns fem mil orörd kust med fiskelägen och vacker natur. Möt havet från Källarberget och Kapplasse.

Tierps kommun har också många vallonbruk och flera av dem är öppna för allmänhetens besök, till exempel Lövstabruk och Söderfors bruk. Eller varför inte njuta av musik i Örbyhus slott eller på Eric Sahlström institutet i Tobo bruk. Historiens vingslag känns här, och det är nära att även bege sig till Vendel, som gett namn åt Vendeltiden 550-800 e Kr.

Kommunen arbetar också tillsammans med Upplandsstiftelsenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster med "Smultronställen i naturenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster".

Tierp välkomnar dig!

Tipsa andra:
Sidan uppdaterad 2010-07-29
Tierps kommun
Centralgatan 7, 815 80 Tierp
Telefon: 0293-21 80 00
Org nr: 212 000-0266