Utbildning och barnomsorg
Kulturskolan
Att gå på Kulturskolan
Kulfaktorn största drivkraften
Som nummer två med 35% kommer "lära sig instrument/musik/låtar" — kategorin, här finns svar som "har alltid velat testa "(7 år), "vill spela lika som farfar och kusiner", "piano är ett fint instrument", "vill göra egna låtar och egen musik".
Kategori nr 3 är andra drivkrafter: här finns "jag vill bli som Nordman", "så att man kan vara med på läger", "mamma vill men kul att lära sig nya låtar"," spela med kompisar", "kan ha nytta av det", "för att ha användning av det i framtiden","omväxling", jag vill utvecklas", "jag ville", "för att ha något att göra", "jag vill vara inte bara konsument utan också producent" (9%).
Fjärde kategorin är intresse/tycker om/gillar/älskar musik med svar som "musik är mitt största intresse", "jag tycker om musik — klassiskt" (9 år),"jag är insatt i musik och det kommer jag alltid att vara" (9 år) med 7%. En elev svarade "vet inte".
Kvalitetsundersökningen har börjat med att låta musiklärarna definiera vad de anser vara kvalitet i Musikskolans verksamhet, och som steg 3 planeras en föräldraenkät.
20100215/
Ola Persson
