NYHET Företag

INSTÄLLT! Solcellsträff för företag 29 november
Tierps kommun tillsammans med Energi- och klimatrådgivarna bjuder in till en träff för företag som är intresserade av att veta mer om solceller.
Funderar du på att skaffa solceller? Vill du veta mer om hur stor anläggning som passar dig eller vilka stöd som finns att få? Passa då på att delta under denna träff med Energi- och klimatrådgivarna när de berättar om solceller samt svarar på frågor. Även en bygglovshandläggare kommer att finnas på plats under kvällen.
Fakta om kvällen
Dag och plats: Tisdagen den 29 november, A-salen Kommunhuset Tierp, Centralgatan 7
Mat: Vi bjuder på smörgås och kaffe
Pris: Kostnadsfritt
Program:
18:00 Information från Energi- och klimatrådgivarna inklusive frågor
19:00 Hör två olika företag berätta om sina erfarenheter av att installera solceller
19:30 Avslut
Varmt Välkomna!
Har du några frågor? Kontakta:
Petra Kessler
E-post: petra.kessler@tierp.se
eller
Sara Sjöqvist
E-post: sara.sjoqvist@tierp.se

Energi- och klimatrådgivarna hjälper dig med tips på hur du kan minska din energianvändning och klimatpåverkan. De rådger inom bland annat solceller, uppvärmning, energieffektivisering och laddinfrastruktur. De finns till för att stötta privatpersoner, föreningar samt små och medelstora företag som vill göra en förändring.