• - Betyget för kommunens företagsklimat fortsätter öka

  • - Så firas studenten 2023

  • - Centralgatan blir tillfälligt dubbelriktad

  • - Bra chefer ger bättre service

  • - Årets medborgarlöfte är signerat

  • - KF i korthet den 25 april 2023

  • - Engagemang för kollegor och kunder kan ge Caroline pris vid Framtidsgalan

  • - Upphandling vinnare i årets NKI-mätning

  • - Ny app för kommunens unga

  • - 2023 års pristagare är utsedda

Distansundervisning 22-23 okt

Hej elever och vårdnadshavare i Högbergsskolan!

Som en följd av de nya skärpta råden för Uppsala län kommer Högbergsskolan att gå på distans torsdag och fredag denna vecka (22 och 23 oktober).

Detta omfattar gymnasieskola och vuxenutbildning. Gymnasiesärskola fortsätter med sin verksamhet i skolans lokaler.

Därför är det mycket viktigt att du tar med dig dator, laddare och läromedel hem. Skolan planerar att köra igång som vanligt måndag efter lovet. På torsdag eller fredag (29 eller 30 oktober) kommer mer information om detta via E-post, Unikum och skolans sociala media. Håll dig uppdaterad.

Detta beslut fattas för att minska smittspridningen av Covid-19 i Uppsala län. Det är därför mycket viktigt att följa de riktlinjer som finns: undvik kollektivtrafik under lovet och umgås bara med de du bor med.

Högbergsdagen genomförs som planerat och de som är guider eller deltar i stationer kommer till skolan även torsdag.

I dagsläget kan inte skolan erbjuda matlåda eller annan skollunch under distansundervisning.

APL genomförs som planerat.

Hälsningar
Jonas Albonius, Rektor Skolområde 6