Kontakt

Kulturskolan

På Kulturskolan får du möjlighet att använda och utveckla din kreativitet och dina konstnärliga talanger. Du kan få dina lektioner enskilt, i grupp eller i ensemble. Undervisning erbjuds dagtid på din skola, i vissa fall kan undervisningen även erbjudas på en närliggande skola, eller på eftermiddagen på Kulturskolan.

Vuxenundervisning erbjuds i mån av plats.
Kulturskolan finns i alla kommunens skolor.
Våra huvudlokaler ligger i Kulturhuset Möbeln. Vid frågor, kulturskolan@tierp.se.

Kulturskolan i Tierps kommun kommer i viss utsträckning öppna upp för ”vanlig” undervisning igen. Detta gäller enskild undervisning för barn födda 2005 och senare. Avvikelser kan dock förekomma även för denna grupp.

Lärarna kommer kontakta vårdnadshavarna med exakt information kring vad som gäller för just det ämne de företräder.

Vi återkommer så snart vi vet mer om de äldre barnens lektioner samt hur det ser ut med gruppundervisningen.

Kontaktuppgifter till Kulturskolans personal

Gör sjukanmälan helst med sms till din lärare:

Namn

Ämne

Telefonnummer

E-Post

Camilla Martinsson

cello, ensemble

073-994 51 24

camilla.martinsson@utb.tierp.se

Charlotte Magnusson

tvärflöjt, blockflöjt, ensemble

0293-21 82 52, 070-089 83 01

charlotte.magnusson@utb.tierp.se

Coste Apetrea

gitarr

073-566 30 24

coste.apetrea@utb.tierp.se

Gustav Rosén

saxofon, klarinett

073-151 79 81

gustav.rosen@utb.tierp.se

Hasse Braskered

dans

070-733 74 85

hans.braskered@utb.tierp.se

Helene Stjernberg

sång, piano, tvärflöjt

070-447 47 25

helen.stjernberg@utb.tierp.se

Jörgen Borgert

trumpet, trombon, ensemble

0293-21 82 49

jorgen.borgert@utb.tierp.se

Kajsa-Stina Sjörud

musiken och jag

073-637 16 40

kajsa-stina.sjorud@utb.tierp.se

Malin Svensson

sång, piano

070-082 00 94

malin.svensson@tierp.se

Maria Hallengren

tvärflöjt, blockflöjt, nyckelharpa, piano, keyboard

0293-21 82 58, 070-089 82 18

maria.hallengren@utb.tierp.se

Mari-Ann Wikström

fiol, ensemble

073-181 87 18

mari-ann.kuuskwikstrom@tierp.se

Markus Eriksson

akustisk gitarr, elgitarr

073-697 11 88

markus.eriksson@utb.tierp.se

Martin Lindberg

slagverk, ensemble

0293-21 82 64, 070-089 83 88

martin.lindberg@utb.tierp.se

Minne Hägglund

teater, show, musikal

070-625 30 52

minne.hagglund@utb.tierp.se

Seth Lindell

dragspel, piano, fiol

0293-21 82 96, 070-089 82 56

seth.lindell@utb.tierp.se

Sofie Larsson

Strategsamordnare Dans för hälsa

0293-21 82 97

sofie.larsson@utb.tierp.se

Sonia Sahlström-Larsson

fiol, nyckelharpa, ensemble

070-266 86 44

sonja.sahlstromlarsson@utb.tierp.se

Valdemar Magnusson

bas, trum- och baslek, gitarr

070-717 52 55

valdemar.magnusson@utb.tierp.se

Fredrik Westergren

chef kulturskolan

0293 - 21 85 08

fredrik.westergren@tierp.se

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK


Kulturskolan: @kulturskolanitierplänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster