Kontakta tierp.se

Kulturskolan

På Kulturskolan får du möjlighet att använda och utveckla din kreativitet och dina konstnärliga talanger.

Genom undervisning och aktiviteter tillsammans med andra vill vi ge eleverna möjlighet att hitta glädjen i kultur, självförtroende, nyfikenhet och förståelse för olika genrer och andra elevers utveckling.

Du kan få dina lektioner enskilt, i grupp eller i ensemble. Undervisning erbjuds dagtid på din skola, i vissa fall kan undervisningen även erbjudas på en närliggande skola, eller på eftermiddagen på Kulturskolan. Varje elev erbjuds minst 28 lektionstillfällen per läsår. I lektioner räknas även framträdande så som konserter in.

Kulturskolan finns i alla kommunens skolor. Våra huvudlokaler ligger på Möbeln, Grevegatan 19-21 i Tierp med elevingång på gaveln mot tågparkeringen. Expedition och personalingång finns med ingång från Grevegatan 19-21.

Kontaktuppgifter till Kulturskolans personal

Gör sjukanmälan helst med sms till din lärare:

Namn

Ämne

Telefonnummer

E-Post

Aina Steen

piano, sång, fiol

0293-21 82 83, 070-089 82 77

aina.steen@utb.tierp.se

Camilla Martinsson

cello, ensemble

073-994 51 24

camilla.martinsson@utb.tierp.se

Charlotte Magnusson

tvärflöjt, blockflöjt, ensemble

0293-21 82 52, 070-089 83 01

charlotte.magnusson@utb.tierp.se

Coste Apetrea

gitarr

073-566 30 24

coste.apetrea@utb.tierp.se

David Eriksson

nyckelharpa, gitarr

070-642 85 99

david.eriksson@utb.tierp.se

Gustav Rosén

saxofon

073-352 76 48

gustav.rosen@utb.tierp.se

Hasse Braskered

dans

070-733 74 85

hans.braskered@utb.tierp.se

Helene Stjernberg

sång, piano, tvärflöjt

070-447 47 25

helen.stjernberg@utb.tierp.se

Jörgen Borgert

trumpet, trombon, ensemble

073-143 16 38

jorgen.borgert@utb.tierp.se

Kajsa-Stina Sjörud

musiken och jag

0293-21 82 57, 070-089 82 57

kajsa-stina.sjorud@utb.tierp.se

Maria Hallengren

sång, gitarr, piano, tvärflöjt, blockflöjt, ensemble

0293-21 82 58, 070-089 82 18

maria.hallengren@utb.tierp.se

Mari-Ann Wikström

fiol, ensemble

073-181 87 18

mari-ann.wikstrom@utb.tierp.se

Martin Lindberg

slagverk, ensemble

0293-21 82 64, 070-089 83 88

martin.lindberg@utb.tierp.se

Minne Hägglund

teater

070-625 30 52

minne.hagglund@utb.tierp.se

Seth Lindell

dragspel, piano, fiol

0293-21 82 96, 070-089 82 56

seth.lindell@utb.tierp.se

Sofie Larsson

dans

076-555 60 25

sofie.larsson@utb.tierp.se

Sonia Sahlström-Larsson

fiol, nyckelharpa, ensemble

070-266 86 44

sonja.sahlstromlarsson@utb.tierp.se

Torbjörn Hägerström

gitarr

0293-21 82 98, 070-089 81 95

torbjorn.hagerstrom@utb.tierp.se

Valdemar Magnusson

bas, trum- och baslek, gitarr

070-717 52 55

valdemar.magnusson@utb.tierp.se

Åsa Norling

bild och form

070 - 086 87 07

asa.norling@utb.tierp.se

Fredrik Westergren

chef kulturskolan

0293 - 21 85 08

fredrik.westergren@tierp.se