Kontakt

Kulturskolan

På Kulturskolan får du möjlighet att använda och utveckla din kreativitet och dina konstnärliga talanger.

Du kan få dina lektioner enskilt, i grupp eller i ensemble. Undervisning erbjuds dagtid på din skola, i vissa fall kan undervisningen även erbjudas på en närliggande skola, eller på eftermiddagen på Kulturskolan.

Vuxenundervisning erbjuds i mån av plats.
Kulturskolan finns i alla kommunens skolor.
Våra huvudlokaler ligger i Kulturhuset Möbeln. Vid frågor, kulturskolan@tierp.se.

Kontaktuppgifter till Kulturskolans personal

Gör sjukanmälan helst med sms till din lärare:

Namn

Ämne

Telefonnummer

E-Post

Camilla Martinsson

cello, ensemble

073-994 51 24

camilla.martinsson@utb.tierp.se

Charlotte Magnusson

tvärflöjt, blockflöjt, ensemble

0293-21 82 52, 070-089 83 01

charlotte.magnusson@utb.tierp.se

Coste Apetrea

gitarr, ensemble, estetiskt tillval (gymnasiet)

073-566 30 24

coste.apetrea@utb.tierp.se

Gustav Rosén

saxofon, klarinett

073-151 79 81

gustav.rosen@utb.tierp.se

Hasse Braskered

dans

070-733 74 85

hans.braskered@utb.tierp.se

Helene Stjernberg

sång, piano, tvärflöjt

070-447 47 25

helen.stjernberg@utb.tierp.se

Jörgen Borgert

trumpet, trombon, ensemble

0293-21 82 49

jorgen.borgert@utb.tierp.se

Kajsa-Stina Sjörud

musiken och jag

073-637 16 40

kajsa-stina.sjorud@utb.tierp.se

Lisa Backelin

Bild och form


lisa.backelin@utb.tierp.se

Malin Svensson

sång, piano

070-082 00 94

malin.svensson@tierp.se

Maria Hallengren

tvärflöjt, blockflöjt, nyckelharpa, piano, keyboard

0293-21 82 58, 070-089 82 18

maria.hallengren@utb.tierp.se

Mari-Ann Wikström

fiol, , piano, ensemble

073-181 87 18

mari-ann.kuuskwikstrom@tierp.se

Markus Eriksson

akustisk gitarr, elgitarr, estetiskt tillval (gymnasiet)

073-697 11 88

markus.eriksson@utb.tierp.se

Martin Lindberg

slagverk, ensemble

0293-21 82 64, 070-089 83 88

martin.lindberg@tierp.se

Minne Hägglund

teater, show, musikal

070-625 30 52

minne.hagglund@utb.tierp.se

Seth Lindell

dragspel, piano, fiol

0293-21 82 96, 070-089 82 56

seth.lindell@utb.tierp.se

Sofie Larsson

Strategsamordnare Dans för hälsa

0293-21 82 97

sofie.larsson@utb.tierp.se

Sonia Sahlström-Larsson

fiol, nyckelharpa, ensemble

070-266 86 44

sonja.sahlstromlarsson@utb.tierp.se

Valdemar Magnusson

bas, trum- och baslek, gitarr

070-717 52 55

valdemar.magnusson@utb.tierp.se

Fredrik Westergren

chef kulturskolan

0293 - 21 85 08

fredrik.westergren@tierp.se

FÖLJ OSS PÅ FACEBOOK


Kulturskolan: @kulturskolanitierplänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster