- tierp.se
- Förskola och utbildning
- Ungdom - du som ska börja eller går i gymnasiet
Kontakta kommunen
Telefontider | Må - fr 9.00-16.00 |
---|---|
Telefon | |
E-post | |
Besök | Centralgatan 7, Tierp |
Öppet | Må - fr 7.30-16.00 |
Ungdom - du som ska börja eller går i gymnasiet
Högbergsskolan är Tierps kommuns gymnasieskola som i moderna och fräscha lokaler erbjuder ett brett utbud av utbildningar. Skolan är certifierad som både Teknikcollege samt Vård och omsorgscollege vilket innebär ett starkt samarbete med både det lokala och regionala näringslivet.
Förutom ett brett utbildningsutbud kan du som elev på Högbergsskolan även kombinera din utbildning med Idrottsspecialisering inom olika idrotter.
Gymnasiesärskolan på Högbergsskolan är till för dig som har en utvecklingsstörning och har gått ut grundsärskola eller träningsskola.
Resor till och från gymnasiet
Elever som har längre än sex kilometer mellan hemmet och bostaden får automatiskt ett skolkort hemskickat inför varje läsår.
Ansöka till gymnasiet
För vårdnadshavare
Information och användbara länkar för dig som vårdnadshavare finns på hogbergsskolan.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Kostar det att gå på gymnasiet?
Gymnasieutbildning kostar ingenting.
Finns det någon åldersgräns för att studera på gymnasiet?
Fram till det år du fyller 20 år har du rätt att påbörja en gymnasieutbildning.
Mat i skolan och specialkost
Information om maten i skolan samt hur du ansöker om specialkost.