• - Snart öppnar Tierps resecentrum

  • - Nya hållbarhetslöften undertecknade

  • - Ny entreprenör för sotning

  • - KF i korthet den 7 november 2023

  • - Följ med på trygghetsvandring

  • - Lokalt producerad återvinningsstation

  • - KF i korthet den 19 september 2023

  • - Kommunen fortsätter klättra i Svenskt Näringslivs ranking

  • - Tillfälliga busshållsplatser påverkar trafiken

  • - Information om fågelinfluensa

Kontakta kommunen

Kontaktuppgifter till tierps kommun‌

Telefontider

Må - fr 9.00-16.00

Telefon

0293-21 80 88

E-post

medborgarservice­@tierp.se

Besök

Centralgatan 7, Tierp

Öppet

Må - fr 7.30-16.00

 

NYHET Omsorg och stöd

Nu startar ny 12-stegsgrupp

Från och med i dag startar en ny 12-stegsgrupp för den i Tierp som behöver behandling för sitt missbruk. Möten sker måndag, onsdag och fredag.

Det är inom beroendebehandlingen Gula Villan som 12-stegsbehandling erbjuds till den som behöver hjälp med beroendeproblematik vad gäller alkohol- och droger.
- Vi är glada över att kunna erbjuda den som behöver 12-stegsbehandling, säger Martin Jeppsson, enhetschef för IFO Vuxen och Gula villan.

12-stegsbehandling, eller Minnesotamodellen som den också kallas, för alkohol- och drogberoende bygger på Anonyma alkoholisters tolvstegsprogram och utvecklades under 1940- och 50-talen i Minnesota, USA.

Behandlingen sker i grupp måndag, onsdag och fredag, och leds av Gula Villans alkohol- och drogterapeuter. Möjligheten till identifikation med andra i samma situation ses som en central komponent i behandlingen. Gruppdeltagarna arbetar med skriftliga uppgifter om sin livshistoria och beroendets negativa konsekvenser, som redovisas muntligt och återkopplas i gruppen.

För att delta i behandlingen kontaktar man Gula villan. För frågor om programmet och dess innehåll kontakta:
Mikael Andersson, 0293-218019
Rolf Sundvall, 0293-218016