• - Tierps kommun flaggar på halv stång

  • - Avgift vid kommunala laddstolpar

  • - Johan Szymanski blir ny brandchef

  • - Så övar kommunen kris och beredskap

  • - Lägre hastigheter på kommunala vägar

  • - KF i korthet den 10 december 2024

  • - Ny brandstation i Skärplinge

  • - Näringslivet i Tierps kommun bäst i länet igen

  • - Samarbete mellan Tierp och Heby om bygg- och miljö

  • - Fördjupat samarbete mellan kommun och polis

Kontakta kommunen

Kontaktuppgifter till tierps kommun‌

Telefontider

Må - fr 9.00-16.00

Telefon

0293-21 80 88

E-post

medborgarservice­@tierp.se

Besök

Centralgatan 7, Tierp

Öppet

Må - fr 7.30-16.00

 

NYHET Bo, trafik och miljö

Stort engagemang lyfter ÖP-arbetet

Kommunarkitekt Adam Nyström samt planarkitekterna Patrich Vikström och Markus Norbäck

Med dialogcaféet i Kulturhuset Möbeln den 19 november 2019 avslutades den planerade delen av medborgardialoger om ny översiktsplan.

Beredningen för ÖP 2050 tackar medborgarna för det stora engagemang som visats vid alla möten runtom i kommunen. Elva dialogkvällar samt träffar med skolelever, pensionärsråd och företagare har gett många värdefulla synpunkter. Ytterligare någon skoldialog ska genomföras. När den planerade dialogturnén avslutades hade närmare 500 medborgare mött förtroendevalda och tjänstepersoner i diskussioner och övningar kring kommunens framtida planering och hur användningen av resurser bör prioriteras.

Efter mötesturnén vidtog ett omfattande arbete med att bearbeta alla idéer om ÖP 2050. Vid ett kommande sammanträde får politikerna i beredningen för översiktsplan 2050 en presentation av det sammanställda materialet. Med det som grund ska de bland annat bedöma om underlaget räcker för att gå vidare med planarbetet, eller om kompletteringar behöver göras. Allt för att den framtida inriktningen av mark- och resursanvändning ska bli så långsiktigt bra och hållbar som möjligt.

Bilden: Kommunarkitekt Adam Nyström, planarkitekterna Patrich Vikström och Markus Norbäck samt många andra medarbetare arbetar nu intensivt med att gå igenom och sammanställa dialogmaterialet.