Örbyhus skola, Örbyhus

Örbyhus skolas huvundentré

Örbyhus skola har vuxit starkt de senaste åren och vi arbetar ständigt med utvecklingsfrågor för att våra elever ska få så bra utbildning som möjligt.

Korta fakta om Örbyhus skola

Antal elever: ca 550
Antal lärare: ca 45
Årskurser: F-9 och skolbarnsomsorg

Expedition

Telefon: 0293-219500

Rektor och biträdande rektorer för Örbyhus skola

Rektor F-6

Carina Engblom
carina.engblom@tierp.se

Biträdande rektor​ F-6

Sofie Eriksson
sofie.eriksson@tierp.se

Rektor 7-9 samt Sirius

Tobias Tengelin
tobias.tengelin@tierp.se

Fritidshem

Örbyhus skola har ett fritidshem med tre avdelningar.
Fritidshemmet är öppet 5:30-18:00.

Mini Björn är till för elever i Förskoleklass
Grizzlybjörn är till för elever i åk 1- t o m 12 år
Isbjörn är till för elever i åk 1- t o m 12 år

Frågor om anmälan, avgifter och taxa
Skoladministratör: Telefon: 0293-21 95 00

Elevhälsa, elevvård

Skolsköterska:

Viktoria Lännerström
viktoria.lannerstrom@utb.tierp.se

Skolpsykolog:

Johanna Stensson
johanna.stenson@utb.tierp.se

Kurator:

Matilda Kruger
matilda.kreuger@utb.tierp.se

Specialpedagog åk F-3:

Therese Virolainen
therese.virolainen@utb.tierp.se

Specialpedagog åk 4-6:

Linda Karman Ederyd
linda.karmanederyd@utb.tierp.se

Specialpedagog åk 7-9:

Madelene Palmqvist
madelene.palmkvist@utb.tierp.se

Specialpedagog Sirius:

Åsa Söderstedt
asa.soderstedt@utb.tierp.se

Studie och yrkesvägledare:

Lisen Jörtsö
lisen.jortso@utb.tierp.se

Speciallärare F-3:

Matilda Bergefur
matilda.bergefur@utb.tierp.se

Speciallärare F-3:

Helena Westlin
helena.westlin@utb.tierp.se

Post-/besöksadress och karta till Örbyhus skola

Besöks- och postadress

Skolvägen 3 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (karta)
748 41 Örbyhus


Sjukanmälan

Skola24 - Schema och anmälan om sjukdom

Vid sjukdom skall anmälan ske av vårdnadshavare till skolan varje dag före första lektionen. Anmälan om frånvaro ska ske varje dag. Saknar du BankID kan du använda tonvalstelefonen.

 BankID Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Tonvalstelefon: 0293-21 83 62

Anmälan om frånvaro ska ske varje dag.

Handlingsplaner